مواد غذایی موثر بر سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بشر در جهت پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف بوده است. انسان در طول تاریخ با آزمون و خطا، طب سنتی و علم پزشکی مدرن به خواص انواع خوراکی‌ها و تاثیر آن‌ها بر عملکرد دستگاه‌های مختلف بدن پی برده است و طبیعتاً در این میان دریافته است که برخی خوراکی‌ها برای بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن مفید هستند.

در این مطلب و در شرایطی که سلامت سیستم ایمنی بدن بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده ‌است به معرفی مواد غذایی موثر بر سیستم ایمنی بدن می‌پردازیم.

ویتامین C

ویتامین C به عنوان یکی از مواد مغذی ضروری، نقش یک آنتی‌اکسیدان را ایفا می‌کند. وظیفه آنتی‌اکسیدان‌ها از بین بردن رادیکال‌های آزاد است و رادیکال آزاد نوعی مولکول ناپایدار است که به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌زند.

شواهدی در تائید این نظریه وجود دارد که ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن، خصوصا در زمان‌های پرتنش و پراسترس موثر است. زمانی که فرد در شرایطی پرتنش و پراسترس قرار داشته باشد، این وضعیت بر عملکرد سیستم ایمنی بدن او تاثیر منفی گذاشته و تلاش برای بهبود عملکرد و تقویت آن عاقلانه به نظر می‌رسد.

برای اطمینان حاصل کردن از برخورداری از میزان مناسب این ویتامین ارزشمند، مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی خود و خانواده‌تان بگنجانید:
–    مرکبات
–    کیوی
–    فلفل سبز و فلفل قرمز
–    کلم بروکلی
–    توت فرنگی

ویتامین E

ویتامین E هم درست مانند ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است. جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که برخورداری بدن از میزان کافی ویتامین E در حفظ و بهبود سلامت دستگاه ایمنی بدن، خصوصا در افراد مسن بسیار تاثیرگذار است. مواد غذایی زیر منابعی غنی از این ویتامین محسوب می‌شوند:
–    روغن جوانه گندم
–    بادام
–    مغز تخمه آفتاب گردان
–    فندق
–    کره بادام زمینی

زینک (روی)

زینک یک ماده معدنی حیاتی برای ساخت سلول‌های ایمنی بدن است. انستیتو ملی سلامت آمریکا (NIH) هشدار می‌دهد که کمبود حتی میزان کمی از زینک در بدن می‌تواند موجب بروز اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن شود. مواد غذایی زیر حاوی زینک هستند:
–    لوبیای پخته
–    بادام هندی
–    کشمش
–    نخود
–    خوراکی‌های حاوی کاروتن مانند هویج

یکی دیگر از آنتی‌اکسیدان‌های قوی کاروتن است که در واقع نوعی رنگدانه محسوب می‌شود که در بسیاری از میوه‌ها و گیاهان به صورت طبیعی یافت می‌شود. کاروتن پس از جذب توسط بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود. ویتامین A ماده‌ای مغذی است که به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. کاروتن‌ها اگر به صورت پخته مصرف شوند راحت‌تر توسط بدن جذب می‌شوند. در مواد غذایی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم می‌توانید مقادیر زیادی کاروتن بیابید:
–    هویج
–    کلم پیچ
–    زردآلو
–    پاپایا (خربزه درختی، بومی آمریکای شمالی)
–    انبه
–    اسفناج

اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ از جمله اسیدهای حیاتی است که به عنوان ضد التهاب و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. هر چند که تاثیر اسیدهای چرب امگا ۳ بر عفونت هنوز به اثبات نرسیده، اما یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد که می‌تواند بدن را از اختلالات خودایمنی (مثل بیماری کروهن) محافظت کند. غذاهای زیر منابعی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ محسوب می‌شوند:
–    برخی ماهی‌ها مثل ساردین، تن، سالمون و قزل آلا
–    گردو
–    تخم کتان
–    تخم چیا